Військова агресія росії приносить Україні масштабні руйнування промисловості, інфраструктури та соціально значущих об'єктів. Не менш гостро постає проблема пошкодження та знищення приватної власності. Та, якщо відновленням доріг, мостів і соціальних об'єктів країна займається безапеляційно та майже без нагадувань, то зі зруйнованими приватними будинками та квартирами справа інакша.
Якщо коротко, то: так, держава бере на себе відповідальність щодо відновлення майна громадян та виплати компенсацій за збитки від війни. Але, як завжди, коли справа заходить про приватну власність, є одне «АЛЕ»! А у разі війни з росією навіть не одне, а ціла низка таких «АЛЕ». Юристи та експерти по нерухомості мають свої погляди на те, як отримати компенсацію за зруйноване житло. Спробуємо розібратися із тонкощами нюансами та, головне, з усіма цими «АЛЕ» процесу компенсації за пошкоджений під час війни дім чи квартиру.
«АЛЕ» №1. Компенсації є, а Закону – немає
Законопроект про компенсації громадянам за пошкоджене житло розробили буквально через місяць після повномасштабного вторгнення російської федерації. 24 березня його вже було зареєстровано, а першого квітня прийнято за основу. А ось далі, на жаль, справа зупинилася. Сьогодні Закон так і не ухвалений Верховною Радою, та все ще перебуває на розгляді.
Однак відшкодування збитків все ж таки можливе. До прийняття основного закону процес компенсації регулюється Постановами Кабінету Міністрів № 767 від 2 вересня 2020 року та № 380 від 26 березня 2022 року. Отже є шанс розраховувати на виплати.
«АЛЕ» №2. Закону немає, але ворушитися потрібно швидко
Проблема в тому, що сьогодні дуже складно навіть приблизно розрахувати масштаби руйнувань та загальну суму необхідних компенсацій. У результаті навантаження на державний бюджет може виявитися просто непосильним, навіть з урахуванням міжнародної допомоги. Тому громадянам, чия нерухомість постраждала від обстрілів, важливо не втратити час та не упустити свою можливість отримати компенсацію, поки це дозволяє політична обстановка та особливості розвитку ситуації в країні.
«АЛЕ» №3. Війна - війною, а бюрократія та корупція за розкладом.
Незважаючи на те, що держава начебто веде активну діяльність щодо компенсації збитків, ніхто не скасовував бюрократичної тяганини та бажання деяких можновладців нажитися на чужих проблемах. Щоб гарантовано отримати компенсацію, рекомендована технічна експертиза зруйнованного житла. Вона дозволяє отримати документ про пошкодження, що має юридичну силу та безапеляційно заявляє про необхідність компенсацій.
Завдяки його наявності виключаються всі загрози та ризики відмов у отриманні виплат.
Замість висновку. Що робити, якщо дім чи квартиру зруйновано?
Пошкоджена власність – це стимул діяти негайно. Насамперед – перевіряємо наявність усіх документів на приватну власність. Далі – викликаємо поліцію та спецслужби для підтвердження руйнувань. Після цього до справи варто залучити професійних експертів, які точно знають, як відбувається компенсація за зруйноване житло.